Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (2024)

Paeonia lactiflora

(14 opinii)

Polecamy

Menu

  • Opis
  • Opinie klientów
  • Pytanie o produkt
  • Poleć znajomemu
  • Zamówienia telefoniczne.

Opis

Peony (Lactiflora) 'Sarah Bernhardt' - podstawowe informacje

Piwonia 'Sarah Bernhardt' to klasyczna jasnoróżowa piwonia o pełnych kwiatach i jednocześnie podstawowa uprawiana powszechnie na kwiat cięty w różnych szerokościach geograficznych. Prawdopodobnie najpopularniejsza odmiana piwonii na świecie. Kwiaty duże, o karbowanych, pastelowych płatkach nie charakteryzują się szczególnym zapachem. Na kilku środkowych płatkach może pojawiać się delikatne, czerwone obrzeżenie. Uprawiana w ogrodzie w czasie kwitnienia wymaga podpór. Późna.

'Sarah Bernhardt' została wyselekcjonowana w 1906 roku (Emile Lemoine).

Nagrodzona RHS Award of Garden Merit (1993) oraz Dried Cut Flower of the Year (2004). Nazwę otrzymała na cześć bardzo popularnej francuskiej aktorki Sarah Bernhardt, właśc. Henriette Rosine Bernardt żyjącej w latach 1844-1923.

Czy warto posadzić piwonię 'Sarah Bernhardt' w ogrodzie?

Zdecydowanie tak. Jej kwiaty pełne, bogate i harmonijnie rozwinięte, stanowią hołd dla natury, a ich niepowtarzalny urok przyciąga spojrzenia i zaprasza do odkrywania piękna ogrodu. 'Sarah Bernhardt' to nie tylko kwiaty, to historia ponad stuletniej tradycji i fascynacji ogrodem.

Jak wygląda piwonia 'Sarah Bernhardt' i kiedy kwitnie?

Różowe kwiaty, utrzymane w odcieniach delikatnego różu, otwierają się z gracją w średnio późnym czerwcu, oświetlając otoczenie swoim subtelnym blaskiem. Zasłużone wyróżnienia, takie jak Award of Garden Merit® i Perfect for Pollinators Plants®, świadczą o doskonałej jakości tej odmiany.

Kiedy sadzimy tę odmianę piwonii?

Początkiem marca, w kwietniu i w pierwszej połowie maja - to wtedy są najlepsze chwile, by posadzić 'Sarah Bernhardt' i pozwolić jej zakwitnąć w pełnej krasie. Odp*rna na mróz piwonia 'Sarah Bernhardt' doda Waszemu ogrodowi elegancji i uroku.

Jak zaaranżować piwonię Sarah Bernhardt' w ogrodzie?

Jest ona idealna na rabaty bylinowe, gdzie jej efektowne kwitnienie podkreśli piękno otoczenia. Świetnie nadaje się ona na kwiat cięty.

Typ kwiatów:kwiaty pełne
Data rejestracji odmiany:1906
Nazwa hodowcy:Lemoine
Nagrody i wyróżnienia:
  • Award of Garden Merit® / RHS
  • Perfect for Pollinators Plants® / RHS
  • Noted for fragrance / RHS
Kolor kwiatów:różowe / w odcieniu różowym
Termin kwitnienia:średnio późny
Miesiąc kwitnienia:czerwiec
Termin sadzenia do gruntu:
  • marzec
  • kwiecień
  • pierwsza połowa maja
  • wrzesień
  • październik
  • listopad
Wysokość:70-100 cm
Mrozoodp*rność:tak- pełna mrozoodp*rność
Stanowisko:
  • słoneczne
  • umiarkowanie wilgotne
Gleba:żyzna ogrodowa
Walory dekoracyjne:
  • efektowne kwitnienie
  • pachnące kwiaty
  • wabi pszczoły i motyle
Zastosowanie:
  • rabaty bylinowe
  • kwiat cięty
  • zieleń miejska

Przeczytaj również:

  • Przykładowe sadzonki bylin, rośliny w doniczkach i cebulki kwiatowe

    Sadzonki piwonii

    odmiana 'Sarah Bernhardt 5+

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (2)

    Sadzonki liliowców

    Na zdjęciu odmiana karłowa 'Stella de Oro'

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (3)

    Cebulki kwiatowe - porównanie rozmiarów cebul

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (4)

    Sadzonki i cebulki które znajdują się na zdjęciach:

    Więcej
  • Piwonie - sadzenie, kopanie, przycinanie, podział karpy i zaprawianie

    Piwonie przygotowanie gleby

    Piwonie sadzimy w miejscach słonecznych, na stanowisku gdzie w okresie zimowym jest sucho (nie stoi woda).

    Przygotowanie podłoża polega na wykopaniu głębokich dołków 30-50 cm (1,5-2 wysokości szpadla). Następnie ziemię w dołkach należy użyźnić. Można to wykonać na kilka sposobów:

    • poprzez położenie na dnie przefermentowanego obornika i przysypanie go cienką warstwą ziemi tak, aby nie spalił on korzeni nowo posadzonej rośliny.
    • poprzez wymianę gleby na ziemię kompostową lub ziemię do roślin kwitnących o neutralnym pH (odkwaszony substrat torfowy)- do nabycia w każdym centrum ogrodniczym.
    • poprzez zmieszanie ziemi ogrodowej z obornikiem granulowanym

    Nie należy stosować kwaśnej ziemi "do iglaków". Według naszych wieloletnich doświadczeń piwonie najlepiej rosną w glebie o pH zbliżonym do neutralnego.

    Sadzenie piwonii. Kiedy sadzić piwonie?

    Odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić 30 × 30 cm (absolutne minimum) do 50 × 50 cm. Sadzenie roślin w rozstawie pół metra może wydawać się przesadą. Należy jednak pamiętać, że po kilkunastu latach krzak będzie potrzebował odpowiedniej ilości miejsca.

    Karpy przysypujemy tak, aby pąki znalazły się 3-5 cm pod powierzchnią ziemi. Pozostałości po pędach, które zostały obcięte, mogą posłużyć za "miernik" głębokości sadzenia. Jeżeli piwonia jest posadzona za głęboko, to w pierwszym roku na ogół nie kwitnie. Później pąki same "ustawiają się" na odpowiedniej wysokości. Po posadzeniu podlewamy.

    Piwonie zakupione w sklepie ogrodniczym, tzw. "goły korzeń" można sadzić do gruntu przez całą jesień: wrzesień-listopad oraz w okresie wiosennym od marca do maja.

    Praktykowane jest również sadzenie piwonii do doniczek okresie zimowo-wiosennym (luty-marzec) W takim przypadku rośliny należy tylko raz podlać i odstawić do zimnego pomieszczenia (nieogrzewanego garażu, piwnicy) Kolejny raz podlewać oszczędnie. Do prawidłowego ukorzeniania roślinom potrzebna jest zaledwie odrobina wilgoci z podłoża. Piwonie z doniczek, po uprzednim zahartowaniu, sadzimy do gruntu na wiosnę, w zależności od przebiegu pogody.

    Kiedy sadzić piwonie?

    Przyjmuje się, że najkorzystniejszym terminem na sadzenie i przesadzanie piwonii jest przełom sierpnia i września (od połowy sierpnia do 10 września) W praktyce bez szkody dla rośliny zabieg można wykonać aż do późnej jesieni.

    W sierpniu, pomimo zielonych liści, rośliny są w stanie spoczynku i mają w pełni ukształtowane pąki, gotowe do wzrostu w kolejnym sezonie. Termin sierpniowym jest również korzystny z innego powodu. W tym czasie rośliny nie wytworzył nowych, młodych korzeni włośnikowych, których wzrost stymulują jesienne deszcze i wilgoć. Młode korzenie zostaną wytworzone dopiero po przesadzeniu na nowe miejsce, co jest jednoznaczne z dobrym ukorzenianiem.

    Przesadzanie piwonii i ich wykopywanie

    Piwonie przesadzamy w następujących przypadkach:

    • w celu rozmnożenia wegetatywnego (poprzez podział karpy) rośliny po minimum 2-3 latach uprawy
    • kiedy rośliny są porażone choroby
    • gdy rośliny rosną bardzo słabo, nie kwitną, a nawożenie i nawadnianie nie przynosi rezultatów

    Wykopywanie piwonii, szczególnie większej ilości, zalecamy wykonywać w chłodny, pochmurny dzień, co zapobiegnie przesuszaniu korzeni.

    W celu pokazania poszczególnych etapów wykopaliśmy z naszej kolekcji 10-letni krzak polskiej odmiany piwonii 'Barbara'. Jak widać na drugim zdjęciu, posiada on aż 25 pędów.

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (5)

    Do kopania używamy dobrego szpadla. Aby zminimalizować ryzyko obcięcia korzeni, które lubią rosnąć w różnych kierunkach, obkopujemy roślinę ze wszystkich stron, w odległości 20-30cm, a następnie podważamy bardzo głęboko od dołu i ostrożnie wyciągamy do góry za liście. Ze względu na wczesną porę kopania ryzyko uszkodzenia lub wyłamania pąków jest małe. Korzenie piwonii mogą być kruche, dlatego z karpą należy obchodzić się delikatnie. Najlepiej, aby zachowało się ich jak najwięcej. Później zdecydujemy sami, które korzenie obciąć, a które zostawić.

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (6)

    Po wykopaniu, obcinamy pędy liściowe około 2-3cm nad pąkami.

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (7)

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (8)

    Karpę myjemy pod bieżącą wodą i pozostawiamy w cieniu do wyschnięcia. Umycie pozwoli nam zlokalizować wszystkie pąki oraz układ korzeni.

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (9)

    Dzielenie piwonii - podział karpy

    Do dzielenia piwonii używamy ostrego sierpaka. Jak widać na załączonych zdjęciach, pąki na karpie są bardzo zbite i podział nie będzie łatwy. Wyjściem z tej sytuacji jest umiejętnie rozciąć karpę. Miejsce cięcia jest zawsze sprawą indywidualną dla każdej rośliny. W omawianym przypadku rozcięliśmy karpę na pół.

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (10)

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (11)

    Następnie jeden z dwóch otrzymanych korzeni ponownie nacięliśmy i delikatnie rozłamaliśmy rękoma na poszczególne rośliny. W efekcie otrzymaliśmy trzy piękne sadzonki piwonii. Można uznać, że od lewej to sadzonka wielkości 5+, środkowa 3/5 a po prawej stronie 2-3 oczkowa. Korzenie obcinamy o około 1/3 długości- grubsze więcej, cienkie mniej. Każdą sadzonkę należy oczyścić oraz usunąć wszystkie martwe lub zgniłe części.

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (12)

    Zaprawianie piwonii

    Uprzednioprzygotowany materiał nadaje się do zaprawienia. Zabieg nie jest konieczny, ale wysoce zalecany. Do zaprawiania trzeba użyć fungicydu, np Merpan 80WG w ilości 50g/10litrów (jedno wiadro wody)

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (13)

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (14)

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (15)

    Uwaga! Odpowiedni sposób przygotowania zawiesiny jest bardzo ważny. Do wiadra wsypujemy część z odmierzonej wcześniej ilości środka i wlewany trochę wody nieustannie mieszając i rozgniatając powstające grudki np drewnianą listewką. Wsypujemy następną porcję i ponawiamy czynność. Wymaganą ilość wody uzupełniamy dopiero po całkowitym rozpuszczeniu preparatu W innym wypadku proszek nie rozpuści się w wodzie, lecz przyklei do ścianek wiadra i otrzymamy "kluski"

    Długość "kąpieli"to 15-20 minut. Po zakończeni odstawiamy na jeden dzień do całkowitego wyschnięcia w cieniu lub przewiewnym pomieszczeniu. Tak przygotowane korzenie sągotowe do ponownego sadzenia bezpośrednio do gruntu lub doniczek.

    Piwonia – uprawa w ogrodzie

    Uprawa piwonii to najprostszy sposób na urozmaicenie ogrodowej aranżacji. Roślina ta charakteryzuje się bogactwem odmian, które różnią się pomiędzy sobą zarówno rodzajem kwiatostanów (pojedyncze, półpełne i pełne) ich kolorem (m.in. biały, różowy, czerwony, żółty, herbaciany, fioletowy), jak i ulistnieniem. Przy czym warto nadmienić, że rozróżnia się przede wszystkim trzy rodzaje piwonii i są to piwonie zielne, piwonie drzewiaste oraz krzyżówki itoch. Tak bogaty wybór piwonii daje niezwykle szerokie możliwości dekoracyjne. Co ważne, uprawa piwonii w ogrodzie może obejmować zarówno piwonie sadzone w gruncie, jak i piwonie uprawiane w donicach. Warto podsumować jeszcze raz najważniejsze zasady uprawy tych niezwykle pięknych roślin.

    Piwonie uprawa najważniejsze zasady – podsumowanie

    • piwonie lubią stanowiska nasłonecznione
    • sadzić je należy do gleby próchniczej, żyznej i bogatej w wartości odżywcze
    • piwonie lubią wilgoć, jednak niezbyt dużą.

    Przy czym piwonię można rozmnażać zarówno przez podział na sadzonki, jak i przez wysiew nasion.

    Osobom, które wolą oglądać, zamiast czytać, polecamy wideo, gdzie Elżbieta Bilska w programie "Rok w ogrodzie" opowiada o przesadzaniu piwonii http://vod.tvp.pl/26182565/06082016

    Elżbieta Bilska opowiada o uprawie piwonii — WIDEO

    Materiał filmowy nakręcony wraz z telewizją TVR - "Ogród Marzeń"

    • Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (16)

      %

      Przedsprzedaż

      Nowość

      Bestseller

      Polecamy

    • Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (17)

      %

      Przedsprzedaż

      Nowość

      Bestseller

      Polecamy

    • Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (18)

      %

      Przedsprzedaż

      Nowość

      Bestseller

      Polecamy

    • Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (19)

      %

      Przedsprzedaż

      Nowość

      Bestseller

      Polecamy

    • Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (20)

      %

      Przedsprzedaż

      Nowość

      Bestseller

      Polecamy

    • Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (21)

      %

      Przedsprzedaż

      Nowość

      Bestseller

      Polecamy

    • Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (22)

      %

      Przedsprzedaż

      Nowość

      Bestseller

      Polecamy

    • Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (23)

      %

      Przedsprzedaż

      Nowość

      Bestseller

      Polecamy

    Więcej
  • Ogród Pełen Szczęścia - 5 Zasad Hygge Do Zastosowania W Twoim Ogrodzie

    W ostatnich latach to nie filozofia feng shui, ale właśnie hygge jest na ustach całego świata. To trend, który można odnaleźć w każdym aspekcie życia. Dążenie do szczęścia, cieszenie się małymi rzeczami, dbałość o detale, harmonia ducha i poczucie bezpieczeństwa – to zaledwie nieliczne z określeń duńskiego słowa. Klucz do lepszego życia można odnaleźć także we własnym ogrodzie. Ogród w stylu hygge nadaje się do założenia nawet na niewielkiej powierzchni. Mała przestrzeń to nawet atut, bo małe często znaczy przytulne i kameralne.

    Przede wszystkim zadbaj o własne potrzeby!

    Hygge korzysta z pewnych wzorców (które można przenieść także do ogrodu), w dużej mierze jednakże stawia na indywidualne potrzeby, kreatywność i spełnianie marzeń. Zgodnie z nimi ogród ma być enklawą uwalniającą od problemów dnia codziennego, stresu, codziennej szarości (którą też trzeba ubarwić w barwach hygge). Dlatego ciężko jest ustalić szczegółowe założenia – można skupić się co najwyżej na luźnych wytycznych, które pozwolą uzyskać efekt kameralnego ogrodu, wywołującego uśmiech na twarzy i dającego poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności. Przykładowo: jeśli dane rośliny kojarzą się z naszymi najszczęśliwszymi latami, dzieciństwem czy czasem spędzonym na wsi u dziadków – nie powinno ich w ogrodzie hygge zabraknąć!

    1. Rozbudowana strefa wypoczynkowa

    Nie będzie żadnej przesady w stwierdzeniu, że ogród w stylu hygge przypomina...przytulny salon. Nawet na małej powierzchni warto umieścić solidną strefę wypoczynkową. Do polecanych konstrukcji i sprzętów należy huśtawka, hamak i wygodne meble ogrodowe (np.: leżaki, pufy). W ogrodzie warto wybudować także altanę i pergole. To obiekty, w których można przyjemnie spędzić czas, zjeść obiad lub poczytać książkę. Miłośnikom przyrządzania posiłków na powietrzu można polecić budowę grilla lub nawet kuchni letniej (taką funkcję może spełniać nowoczesny grill gazowy). W ogrodzie warto zamontować także markizy oraz parasol chroniący przed słońcem i deszczem. Poszczególne elementy należy projektować w taki sposób, aby od strony frontu zachować dobry, szeroki widok na cały ogród (to jedno z założeń hygge).

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (24)

    2. Stonowane barwy

    Styl hygge, podobnie jak styl skandynawski, w dużej mierze stawia na spokojne, stonowane barwy. W tym przypadku warto używać mniej rozbudowanej palety. Dobrze sprawdza się uniwersalna biel, szarość (w elementach małej architektury), błękit, fiolet i róż. Pastelowe rabaty warto uzupełniać gatunkami ozdobnymi z liści (funkie, bergenie, jukka karolińska, kokoryczka wielokwiatowa, trawy ozdobne). Zieleń uspokaja jest więc jak najbardziej wskazana. Wybór gatunków jest ogromny – dużo zależy od indywidualnych preferencji. Warto wybierać rośliny łatwe w uprawie – ogród z założenia nie powinien sprawiać problemów.

    Styl nie jest tak restrykcyjny jak naturalistyczny lub Zen, dlatego można pokusić się także o uprawę roślin o intensywnych barwach (byle z tym nie przesadzić). Przede wszystkim trzeba wprowadzać kolory, które lubimy – o to właśnie chodzi w hygge. Jeśli stonowane barwy nie znajdują naszego uznania, można zrezygnować z tej zasady. Pomocne w wielobarwnych aranżacjach będą liliowce, piwonie, zawilce, irysy i wiele innych popularnych gatunków. W ogrodzie warto wprowadzać gatunki intensywnie pachnące (lilie orientalne i drzewiaste, niektóre odmiany liliowców i piwonii) oraz wydające przyjemne, uspokajające dźwięki (trawy ozdobne, miechunki).

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (25)

    Na zdjęciu kameralny zakątek parku Hellenów w Łodzi, ozdobionyz okazji nocy świętojańskiej płatkami białych i różowych piwonii.

    3. Proste, miłe dla oka formy

    Hygge nie jest typowo geometryczne (jak ogród formalny), nieregularne kształty są nawet wskazane, gdyż są przyjemniejsze dla oczu. Z krętymi ścieżkami jednak nie można przesadzić, ponieważ optycznie... powiększają wielkość ogrodu. Tymczasem zielony zakątek powinien być kameralny. Trzeba umieć to subtelnie wyważyć. Proste kształty dotyczą mebli ogrodowych i elementów małej architektury (nie powinny rozpraszać).

    Warto stawiać na drewno, a w przypadku mebli ogrodowych także na technorattan, ratan, wiklinę i trawę morską. Dobrym rozwiązaniem może być budowa własnych mebli, np.: z palet lub pni drzew. Furorę robią wiszące fotele. Na okres letni meble można wzbogacić poduszkami. Oczywiście – ze względu na klimat - rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku mebli ustawionych pod zadaszeniem (np.: w altanie).

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (26)

    4. Dbałość o detale i oświetlenie

    Ogród zaleca się dekorować stonowanymi, wyszukanymi ozdobami. Mogą to być rośliny uprawiane w pojemnikach, np.: ustawione przy drzwiach wejściowych lub w pobliżu ganku, proste i oszczędne w kształtach rzeźby i stare przedmioty gospodarstwa domowego (np.: kuchenne kredensy).

    Bardzo ważne jest oświetlenie – powinno być ciepłe. Można pokusić się o nieszablonowe rozwiązania – od kolorowych żarówek, oświetlonych butelek zawieszanych na drzewach po barwne lampiony. W czasie imprez czy spędzania czasu z rodziną i znajomymi, wspaniałą atmosferę można podkreślić paląc świece (to każdy atrybut ogrodu hygge). Na stole, na którym spożywa się posiłek, można ustawić niewielką roślinę (w atrakcyjnej donicy – np.: z ceramiki) lub bukiet kwiatów.

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (27)

    5. Dążenie do natury

    Z teorii Wilsona wynika, że człowiek jest genetycznie uwarunkowany, by żyć jak najbliżej natury. To właśnie na jej łonie czuje się najlepiej. Takie podeście dobrze wpasowuje się w filozofie hygge. W ogrodzie warto wprowadzić elementy dzikie (trawy ozdobne, łąki kwietne, drzewa i krzewy stanowiące schronienie i pokarm dla ptaków, budki lęgowe, karmniki). Obserwacja życia w ogrodzie sprawia dużo przyjemności. To powód dla którego warto uprawiać rośliny wabiące motyle, a jednocześnie użyteczne dla pszczół, takie jak wczesnowiosenne rośliny cebulowe przebiśniegi, ranniki, krokusy ciemierniki miłek,astry jesienne, pysznogłówki, trojeść, liatra języczki świecznice.

    Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (28)

    Oczywiście wszystkie wymienione wyżej byliny znajdziesz w naszym sklepie.

    A jaki jest Twój sposób na harmonię i spokój w ogrodzie? Napisz o tym w komentarzu.

    Więcej

Opinie klientów

  • Anna Pieńkowska napisał:

    Sadzonki piękne, duże i zdrowe. Kontakt telefoniczny i mailowy znakomity. Przemiła obsługa. To pierwsze, ale na pewno nie ostatnie zakupy! Polecam!!!

    29.07.2020Ocena opinii:0

  • Biblioteka Osiakowska napisał:

    Przesyłka dotarła w stanie idealnym. Karton posiadał dziurki, żeby rośliny mogły oddychać, zapakowane z niebywałą precyzyją i dbałością o każdą żywą roślinę. Rośliny piękne, zdrowe i okazałe. Będę polecała. Dziękuję

    29.06.2020Ocena opinii:0

  • Magdalena Świątek napisał:

    Sadzonka była w doniczce - ładna, zdrowa , ale mała Pakowana w czwartek, wysłana w piątek a w poniedziałek była już u mnie i została od razu posadzona. Mam nadzieję, że się przyjmie i będzie ładnie kwitnąć

    28.05.2020Ocena opinii:0

  • Grzegorz G napisał:

    Kłącza bardzo ładne. Doskonały opis i szybka przesyłka. Dziękuję i pozdrawiam.

    28.09.2019Ocena opinii:0

  • Justyna Suhak napisał:

    Roślinki (w doniczkach) zabezpieczone rewelacyjnie, dotarły w stanie nienaruszonym. Posadone. pozostaje czekać na wiosnę i efekty. Już się cieszę na kwiaty :)

    07.10.2018Ocena opinii:0

  • Mirosława Puszko napisał:

    Zdrowa sadzonka. Przesyłka dobrze zabezpieczona w transporcie. Polecam firmę.

    25.09.2018Ocena opinii:0

  • Lidia Zawadzka napisał:

    Bardzo ładna , zdrowa sadzonka. Przesyłka profesjonalnie zabezpieczenia . Polecam zabezpieczenie

    18.09.2018Ocena opinii:0

  • Lidia Zawadzka napisał:

    Bardzo ładna , zdrowa sadzonka. Przesyłka profesjonalnie zabezpieczenia . Polecam zabezpieczenie

    18.09.2018Ocena opinii:0

  • Sabina Kowalska-Knap napisał:

    Sadzonki bardzo profesjonalnie przygotowane do wysyłki, dobrze rozwinięty system korzeniowy. Polecam zakupy!!!!

    16.04.2018Ocena opinii:0

  • Izabella Chojnowska napisał:

    Towar zgodny z opisem, dobrej jakości, szybka wysyłka! Polecam

    06.04.2018Ocena opinii:0

  • Wiesław Więcek napisał:

    Towar zgodny z opisem, dobrej jakości, szybka wysyłka!

    22.09.2017Ocena opinii:0

  • Beata Martyn-Mrozowska napisał:

    Super zakupy - rośliny świetnie zabezpieczone, w bardzo dobrym stanie, błyskawiczna wysyłka. Wszystko już posadzone, teraz czekam z niecierpliwością na efekty :)

    28.04.2017Ocena opinii:0

  • oliwia napisał:

    Rewelacyjne. Kwiaty dotarły w całości! Kwiaty już zaczynają żyć w nowym domu

    23.03.2017Ocena opinii:0

  • Katarzyna Keppen napisał:

    Super

    10.09.2016Ocena opinii:0

Tylko osoby, które kupiły dany produkt mogą dodawać opinie (po zalogowaniu).

Pytanie o produkt

Poleć znajomemu

Zamówienia telefoniczne.

Masz pytania? Zostaw nam swój numer telefonu. Oddzwonimy i pomożemy zrealizować zamówienie.

Poleć produkt

Zapytaj o produkt

Formy dostawy

Forma dostawyCena
Przesyłka kurierska do 10 kg23,95 zł
Przesyłka kurierska GLS27,20 zł
Piwonia 'Sarah Bernhardt' (Paeonia lactiflora) - Bilscy.info (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Nicola Considine CPA

Last Updated:

Views: 5628

Rating: 4.9 / 5 (49 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nicola Considine CPA

Birthday: 1993-02-26

Address: 3809 Clinton Inlet, East Aleisha, UT 46318-2392

Phone: +2681424145499

Job: Government Technician

Hobby: Calligraphy, Lego building, Worldbuilding, Shooting, Bird watching, Shopping, Cooking

Introduction: My name is Nicola Considine CPA, I am a determined, witty, powerful, brainy, open, smiling, proud person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.